Upraveno 6 prosince, 2023 00:23
Pokud jste majiteli domény v zóně CZ, pak jistě víte, že po samotné registraci musíte doménu také v pravidelných intervalech prodlužovat. Jakmile se u domény blíží datum její expirace, je možné ji prodloužit na jeden až deset roků v závislosti na tom, zda je či není po expiraci. Nicméně, kladli jste si někdy otázku, co se stane, když doménu prodloužit zapomenete? Přijdete o ní, nebo ne? Na tuto otázku odpovím v dnešním článku a také se podívám na to, jak funguje ochranná lhůta u CZ domény.
Jak funguje ochranná lhůta u CZ domény
Při registraci domény si zároveň volíte období, na které si přejete doménu zaregistrovat. U nové domény můžete zvolit minimálně jeden rok a maximálně až deset let. Co se prodlužování týče, tam je to trochu složitější. Domény, které nejsou po expiraci můžete prodloužit až na devět let a domény po expiraci prodloužíte opět až na deset let? Proč? Protože deset let je maximum a doména, která ještě není po expiraci má pořád určitou platnost. A jelikož se nemůžete s datumem dostat na více jak deset let, má platná doména omezení na maximum devíti let.
Nicméně, co se vlastně stane, když na prodloužení zapomenete? Vlastně vůbec nic hrozného. O doménu dnem její expirace nepřijdete. Dokonce se ani nezruší. Ba dokonce ani nepřestane fungovat. CZ doména, stejně jako i jiné domény má totiž tzv. ochrannou lhůtu. Ta je tam z toho důvodu, abyste o doménu nepřišli jenom proto, že jste zapomněli na prodloužení, nebo jste např. z důvodu hospitalizace v nemocnici doménu prodloužit ani nemohli. A tato lhůta trvá 60 dní.
Ochranná lhůta
Ochranná lhůta u CZ domény má určité specifikum. Rozděluje se totiž na dvě části. Obě části mají shodně 30 dní, ale v každé části se doména chová jinak. První část ochranné lhůty tedy trvá od prvního dne po expiraci až do třicátého dne po expiraci. Tato první část ochranné lhůty je specifická od jiných koncovek tím, že doména stále plně funguje, jako kdyby byla uhrazena. Je tedy dostupná z internetu a pokud je napojená na nějaký webhosting, zobrazuje stále jeho obsah.
V druhé části ochranné lhůty teprve dochází k deaktivaci domény. Pozor, stále se nejedná o zrušení domény. Doména se pouze vyjme z DNS zóny a tím přestane fungovat. Stále má však svého majitele. Tato lhůta trvá od třicátého prvního dne až do šedesátého dne.
V obou částech ochranné lhůty lze doménu aktuálním majitelem prodloužit. Pokud e doména nacházela v druhé části ochranné lhůty a byla již tedy neaktivní, pak se opět vrátí do DNS zóny a přibližně do 24 hodin opět začne fungovat. Napojí se na původní nastavené DNS servery a pokud jsou na nich stále původní DNS záznamy, najede doména plynule na původní obsah.
Logicky z toho tedy vyplývá, že pokud jste na svou doménu zapomněli, máte stále ještě šedesát dní k dobru na to, abyste ji neztratili definitivně.
Jak se doména ruší?
Pokud CZ doménu její majitel ani po šedesáti dnech neprodlouží, dostane do stavu „určeno ke smazání“. Tento stav je již nevratný. Nastává šedesátý první den po expiraci. Doménu kompletně zruší správce CZ domény, což je aktuálně Nic.cz. Aby se zabránilo spekulacím s doménami, není předem určený žádný čas, kdy ke smazání dojde. Navíc je tento čas neveřejný.
Pokud byste tedy měli zájem o doménu, která se nachází v tomto stavu, nezbyde Vám nic jiného, než doménu celý den v pravidelných intervalech kontrolovat a čekat, až se uvolní k nové registraci.
Jak funguje ochranná lhůta u CZ domény – závěr.
Ochranná lhůta poskytuje bezpečnou pojistku majiteli domény, která mu zajišťuje právo vlastnit doménu stále i za situace, že nedošlo k uhrazení domény. Jak je konkrétně dlouhá a jak funguje již nyní víte. Nicméně je důležité dodat, že takto se chová ochranná lhůta u CZ domény. U generických domén .com, .net, .biz, .org a pod. nic takového neplatí. Pokud tedy máte domény i s jinou koncovkou, na ochrannou lhůtu se nikdy nespoléhejte.
Web je vytvářen s pečlivostí k obsaženým informacím. Snažím se poskytovat kvalitní a užitečný obsah, který ostatním pomáhá, nebo je inspiruje. Pokud jste spokojeni s mou prací a chtěli byste mě podpořit, můžete to udělat prostřednictvím jednoduchých možností.
Byl pro Vás tento článek užitečný?
Klikni na počet hvězd pro hlasování.
Průměrné hodnocení. 5 / 5. Počet hlasování: 1
Zatím nehodnoceno! Buďte první
Je mi líto, že pro Vás nebyl článek užitečný.
Jak mohu vylepšit článek?
Řekněte mi, jak jej mohu zlepšit.
Odebírejte Newsletter
Buďte v obraze! Připojte se k odběru newsletteru a buďte první, kdo získá nejnovější informace přímo do vaší e-mailové schránky. Sledujte aktuality, exkluzivní události a inspirativní obsah, přímo na Vašem e-mailu.