Obsah článku:
- 1. Mít všechno před očima = méně stresu
- 2. Lepší plánování dne
- 3. Odškrtávání je neuvěřitelně motivující
- 4. Když si to zapíšeš, nemusíš si to neustále připomínat
- 5. Prioritizace: ne všechno je stejně důležité
- 6. Přehled zpětně = osobní růst
- 7. Funguje to i na osobní život
- 8. Papír, aplikace nebo obojí?
- 9. Není to o dokonalosti
- Závěr: Klid v hlavě a více energie
amatuju si dny, kdy jsem si myslel, že to-do listy jsou jen zbytečnost pro přehnaně organizované lidi. Věřil jsem, že si všechno důležité zapamatuju. Jenže realita byla jiná a to hlavně s přibývajícím věkem, rodinou a také s mnohem více povinnostmi a úkoly, které bylo nutné dokončit. Často jsem na něco zapomněl a měl jsem permanentní pocit, že jsem zase něco nedodělal. Z toho důvodu jsem přešel na psaní ToDo listů a na organizaci toho, co musím udělat nebo co už je naopak splněno.
1. Mít všechno před očima = méně stresu
Jakmile jsem si začal zapisovat úkoly na papír (nebo později do aplikace), ulevilo se mi. Můj mozek se nemusel snažit neustále udržet v hlavě milion věcí. Věděl jsem, že když si něco zapíšu, nezapomenu na to. A ten pocit… že je všechno na jednom místě a že to můžu „odložit z hlavy“, byl neskutečně uklidňující.
2. Lepší plánování dne
Dřív jsem vstával, sedl k počítači a začal dělat „něco“. To něco, co mi zrovna přišlo pod ruku. Ale často jsem tím ztratil desítky minut a večer si uvědomil, že jsem nesplnil to hlavní. Díky ToDo listům si ráno projdu úkoly, určím si priority a postupně je odškrtávám. Nejvíce se mi osvědčilo psát si seznam úkolů večer na druhý den. Ráno pak přesně vím, co mě čeká a neskončím zase zbytečnou prokrastinací.
3. Odškrtávání je neuvěřitelně motivující
Těžko popsat ten pocit, když si můžeš něco odškrtnout. Jednoduché gesto, ale dodá to chuť pokračovat. Cítíš se produktivně, jako bys měl situaci pod kontrolou. Je to maličkost, ale má obrovský psychologický efekt. Používám i barvy – zeleně hotové, červeně nedokončené a modře, když úkol v procesu – pomáhá to s přehledem.
4. Když si to zapíšeš, nemusíš si to neustále připomínat
Největší výhodou je, že nemusím pořád přemýšlet nad tím, jestli jsem na něco nezapomněl. Věci jsou napsané, přehledné, a pokud je potřeba něco přesunout, prostě to udělám. Tím pádem se mi do hlavy nevrací úkoly jako nevyřešené resty, které „straší“ a brání soustředění.
5. Prioritizace: ne všechno je stejně důležité
ToDo listy mi pomohly pochopit, že ne každý úkol má stejnou váhu. Dřív jsem řešil nejdřív ty nejjednodušší věci, protože byly „rychlé“. Teď se snažím začít s tím, co je nejdůležitější, ne s tím, co je nejpříjemnější. Výsledkem je, že mám večer hotovo to podstatné, i když nestihnu všechno.
6. Přehled zpětně = osobní růst
Díky pravidelnému zapisování mám možnost zpětně vidět, co jsem udělal za týden, měsíc, nebo i rok. Mám záznam o svém pokroku, což je skvělé nejen z pohledu produktivity, ale i motivace. Navíc si můžu všimnout, jaké typy úkolů mi dělají problémy, co často odkládám nebo co mi zabírá nejvíc času.
7. Funguje to i na osobní život
ToDo listy nejsou jen pro práci. Používám je i pro osobní věci – nákup, úklid, narozeniny přátel, plánování dovolené nebo dokonce pro knížky, které chci přečíst. Díky tomu nezapomenu na nic důležitého a zároveň se cítím víc organizovaně. Když máte osobní i pracovní úkoly na jednom místě, je snazší si plánovat reálný časový rámec a nezaplnit si den jen pracovními úkoly.
8. Papír, aplikace nebo obojí?
Každý si najde svůj styl. Já jsem začínal na papíru – klasický poznámkový blok a tužka. Později jsem přešel na digitální nástroje. Tady si asi každý musí vybrat sám, co mu bude fungovat. Z aplikací je dostupné např.:
- Todoist
- TickTick
- Notion
- Google Keep
- Microsoft ToDo
Teď kombinuju obojí –> důležité věci do aplikace, operativní poznámky na papír (případně do digitálního zápisníku Boox).
9. Není to o dokonalosti
Na začátku jsem měl pocit, že když si něco zapíšu a neudělám to, selhal jsem. Ale není to tak. ToDo list je pomocník, ne soudce. Úkoly můžou změnit prioritu, život není dokonalý. Důležité je se k nim vracet, aktualizovat je a nebát se je měnit.
Závěr: Klid v hlavě a více energie
To-do listy mi daly něco, co jsem dlouho postrádal – pocit klidu. Mám přehled, vím, co mě čeká a dokážu si lépe plánovat čas. Už se mi nestává, že bych zapomněl na důležitý e-mail, narozeniny kamaráda nebo důležitý termín v práci. Místo chaosu je v mém dni víc řádu. A to za těch pár minut denně rozhodně stojí.
Web je vytvářen s pečlivostí k obsaženým informacím. Snažím se poskytovat kvalitní a užitečný obsah, který ostatním pomáhá, nebo je inspiruje. Pokud jste spokojeni s mou prací a chtěli byste mě podpořit, můžete to udělat prostřednictvím jednoduchých možností.
Byl pro Vás tento článek užitečný?
Klikni na počet hvězd pro hlasování.
Průměrné hodnocení. 0 / 5. Počet hlasování: 0
Zatím nehodnoceno! Buďte první
Je mi líto, že pro Vás nebyl článek užitečný.
Jak mohu vylepšit článek?
Řekněte mi, jak jej mohu zlepšit.
Odebírejte Newsletter
Buďte v obraze! Připojte se k odběru newsletteru a buďte první, kdo získá nejnovější informace přímo do vaší e-mailové schránky. Sledujte aktuality, exkluzivní události a inspirativní obsah, přímo na Vašem e-mailu.
Zajímá Vás redakční systém WordPress? Pak Vás určitě bude zajímat i jeho bezpečnost. Pod tlačítkem níže jsem pro Vás připravil kompletního průvodce zabezpečením WordPressu, který máte dostupný zcela zdarma.