Adware, zkráceně z anglického advertising-supported software, je typ softwaru, který zobrazuje reklamy uživateli – obvykle bez jeho souhlasu nebo vědomí. Zpočátku může působit neškodně, protože se „jen“ stará o zobrazování reklamních bannerů, vyskakovacích oken nebo přesměrování na určité webové stránky. Ve skutečnosti ale adware představuje vážné narušení soukromí, zpomaluje počítač a může být vstupní branou pro další škodlivý software.
Adware se často dostává do systému při instalaci jiných programů, obvykle těch zdarma dostupných z internetu. Bývá součástí instalačního balíčku a pokud uživatel během instalace nečte podmínky nebo kliká na „Další“ bez kontroly, adware se tiše nainstaluje spolu s hlavním programem. Některý adware je velmi agresivní – mění výchozí vyhledávač v prohlížeči, přidává panely nástrojů, sleduje chování uživatele online a přesměrovává provoz na partnerské stránky za účelem monetizace.
Reklamy zobrazené adwarem nejsou běžnou součástí webových stránek, ale jsou vkládány přímo do prohlížeče nebo aplikace. To znamená, že je uživatel vidí i na stránkách, kde se normálně reklama neobjevuje. V horším případě může adware obsahovat i tzv. spyware, který zaznamenává osobní údaje, historii prohlížení nebo dokonce stisknuté klávesy. Tyto informace jsou pak prodávány třetím stranám nebo využívány k cílenějším a agresivnějším reklamám.
Z hlediska kybernetické bezpečnosti představuje adware hrozbu nejen kvůli samotným reklamám, ale i kvůli potenciálu šířit další malware. Uživatel klikající na vyskakovací reklamy může být přesměrován na nebezpečné stránky, které se pokusí nainstalovat viry, trojské koně nebo ransomware.
Jak poznat, že máte adware v počítači?
Začaly se objevovat neobvyklé reklamy, vyskakovací okna nebo přesměrování.
Změnil se výchozí prohlížeč, domovská stránka nebo vyhledávač bez vašeho zásahu.
Počítač nebo prohlížeč je znatelně pomalejší.
V seznamu nainstalovaných programů vidíte neznámé nebo podezřelé aplikace.
Jak se bránit adwaru?
Nejlepší obranou je prevence. Stahujte software pouze z oficiálních nebo důvěryhodných zdrojů. Během instalace pečlivě čtěte každý krok a vyhýbejte se „doporučené“ nebo „rychlé“ instalaci – ta často zahrnuje adware. Dále se vyplatí používat antivirový program s ochranou proti potenciálně nežádoucím aplikacím (PUA) a pravidelně kontrolovat systém pomocí nástrojů jako Malwarebytes, AdwCleaner nebo HitmanPro.
V případě, že se adware už do systému dostal, je nutné ho odstranit. Kromě antivirového softwaru pomůže i ruční odstranění – například odinstalování podezřelých rozšíření v prohlížeči nebo programů v systému. Někdy je ale nutné provést i reset prohlížeče nebo obnovení systému.
Adware je klasický příklad toho, jak může zdánlivě neškodný software ohrozit bezpečnost a komfort uživatele. I když se často nejedná o vysoce destruktivní malware, jeho přítomnost by nikdy neměla být podceňována.