Upraveno 5 prosince, 2023 23:03
Mezipaměť DNS, neboli také DNS cache, je kritickým prvkem internetové infrastruktury. Uchovává totiž nedávné dotazy na jakékoliv DNS servery, což následně výrazně zrychluje načítání webových stránek na Vašem počítači. Jakmile uživatel zadá do prohlížeče adresu libovolného webu, zařízení se nejprve dotáže DNS serveru na odpovídající IP adresu. Mezipaměť DNS pak přichází do hry v okamžiku, když počítač tuto odpověď získá. Namísto toho, aby se opakovaně dotazoval na vzdálené servery, ulehčí si práci a tuto odpověď si zapamatuje. Díky tomu se stránky rychleji načítají, neboť odpadá časově náročné vyhledávání IP adres. To však není vždy žádoucí stav. Proto se dnes podíváme na to, jak můžete vymazat mezipaměť DNS a kdy je to vhodné.
Proč je potřeba, abyste občas vymazali mezipaměť DNS?
Nejprve si pojďme říct, kdy je vhodné, abyste mezipaměť DNS smazali. Taková situace obvykle nastane v těchto případech:
- Nemůžete se připojit k určité webové stránce.
- Migrovali jste web na jiný server a počítač si pamatuje stále původní IP adresu. A to i přesto, že v DNS již máte uloženou novou.
- Doména Vám vrací jiné záznamy, než které jsou aktuálně v DNS nastavené.
Ve výše uvedených případech může dojít k situaci, že problém způsobuje mezipaměť DNS. Zjednodušeně řečeno, počítač má v mezipaměti uložené původní a neaktuální záznamy, které již ale nekorespondují s tím co má doména v DNS systému toho času nastavené. Tím, že vymažete mezipaměť DNS, docílíte situace, že se počítač znovu zeptá DNS serverů. Díky tomu také získá správné údaje a IP adresy, jelikož již ve hře nebudou neaktuální údaje z DNS cache.
Mezipaměť DNS podle jednotlivých operačních systémů
Mezipaměť DNS smažete pomocí příkazového řádku. Podle operačního systému si tedy nejprve příkazový řádek otevřete. V operačním systému MS Windows použijte klávesovou zkratku Windows + R a napište CMD. V ostatních systémech jako je Linux nebo Mac OS je příkazový řádek obvykle dostupný pod názvem „terminál“. Pojďme se podívat na jednotlivé příkazy, které mezipaměť DNS v daném operačním systému vymažou.
Jak smažete mezipaměť DNS v operačním systému Windows
- Stiskněte klávesovou zkratku Windows + R abyste otevřeli dialogové okno „Spustit“.
- Napište „cmd“ a stiskněte Enter.
- Do příkazového řádku napište: ipconfig /flushdns
- Stiskněte Enter.
Jak smažete mezipaměť DNS v operačním systému Linux
Většina distribucí Linuxu (s uživatelskými právy roota):
- Otevřete terminál (příkazový řádek).
- Použijte příkaz pro vymazání mezipaměti DNS: sudo systemd-resolve –flush-caches
Ubuntu nebo Debian (s uživatelskými právy roota):
- Otevřete terminál (příkazový řádek).
- Použijte příkaz pro vymazání mezipaměti DNS: sudo service systemd-resolved restart
Arch Linux:
- Otevřete terminál (příkazový řádek).
- Použijte příkaz pro vymazání mezipaměti DNS: sudo systemctl restart systemd-resolved
Jak smažete mezipaměť DNS v operačním systému Mac OS
- Otevřete Terminal, což je aplikace pro práci v příkazovém řádku v macOS. Můžete ji najít ve složce Aplikace > Pomocné programy.
- Zadejte následující příkaz: sudo dscacheutil -flushcache; sudo killall -HUP mDNSResponder
Jak můžete vymazat mezipaměť DNS?
FAQ – často kladené otázky
Ideálně tehdy, když máte potíže s připojením k webům, nebo při provedení změn DNS záznamů. To je tedy primárně např. migrace webové stránky na jiný server.
Vymazání mezipaměti DNS občas zlepší přístup k webovým stránkám tím, že donutí systém aby se znovu dotázal na aktuální IP adresy serverů.
Vymazání mezipaměti DNS se týká ukládání IP adres serverů, zatímco smazání historie prohlížeče se zabývá ukládáním informací o navštívených webových stránkách v prohlížeči.
Vymazání mezipaměti DNS obvykle neovlivní bezpečnost zařízení. To je více spojeno s procesem překládání doménových jmen na IP adresy.
Vymazáním mezipaměti DNS se vyčistí uložené IP adresy serverů. To donutí systém, aby se znovu dotázal na IP adresy, jakmile se znovu připojí k webovým stránkám.
Závěr
Jakmile jednou DNS mezipaměť vymažete, začne se operační systém, resp. internetový prohlížeč znovu dotazovat DNS systému na otázku, kde hledat zadané domény. Mezipaměť totiž bude prázdná a prohlížeč ji v tu chvíli logicky nepoužije. Díky tomu získáte z DNS systému správné a aktuálně nastavené záznamy, které jsou pro doménu toho času validní.
Web je vytvářen s pečlivostí k obsaženým informacím. Snažím se poskytovat kvalitní a užitečný obsah, který ostatním pomáhá, nebo je inspiruje. Pokud jste spokojeni s mou prací a chtěli byste mě podpořit, můžete to udělat prostřednictvím jednoduchých možností.
Byl pro Vás tento článek užitečný?
Klikni na počet hvězd pro hlasování.
Průměrné hodnocení. 4 / 5. Počet hlasování: 1
Zatím nehodnoceno! Buďte první
Je mi líto, že pro Vás nebyl článek užitečný.
Jak mohu vylepšit článek?
Řekněte mi, jak jej mohu zlepšit.
Odebírejte Newsletter
Buďte v obraze! Připojte se k odběru newsletteru a buďte první, kdo získá nejnovější informace přímo do vaší e-mailové schránky. Sledujte aktuality, exkluzivní události a inspirativní obsah, přímo na Vašem e-mailu.