Upraveno 6 prosince, 2023 00:12
WordPress je moderní a populární redakční systém, který dnes používají stovky milionů webů a uživatelů po celém světě. Jen blogů, postavených na tomto oblíbeném redakčním systému je přes 600 milionů. A stejně, jako každý jiný, trochu lepší redakční systém, i u WordPressu velice dobře fungují aktualizace. Pojďme se podívat na jednoduché schéma aktualizace WordPressu pomocí infografiky. Ukáže Vám několik zásadních bodů, kterých byste se měli držet.
Schéma aktualizace WordPressu pomocí infografiky
Proč byste vlastně měli provádět aktualizaci WordPressu? Je to jednoduché. Pokud se podíváte na infografiku, zjistíte, že u celkového počtu všech napadení WordPressu se tak stane z 86 % jenom proto, že máte systém neaktualizovaný. A je úplně jedno, zda jsou na vině pluginy, šablona nebo samotný WordPress.
Aktualizace fungují jako bezpečný štít webu. Pokud kdokoliv objeví ve WordPressu, pluginu či šabloně méně, nebo více závažnou chybu, vývojáři ji diagnostikují a vydají opravnou záplatu. Pokud hacker poté vyzkouší útok na Váš web za pomocí této známé chyby, bude mít na Vašem webu smůlu. Tuto chybu již budete mít opravenou. Ano, až tak jednoduché to je.
Zároveň můžete díky aktualizacím zvýšit rychlost a robustnost Vašeho webu. Aktualizace přináší do systému nové funkcionality a mimo jiné jej optimalizují i pro nově vydané verze PHP. Díky tomu můžete v systému využít nové funkce či nové technologie.
Vždy si proveďte zálohu webu
Je mi jasné, že jsem to sice napsal, ale prakticky to nikdo neudělá. Proč? Protože je to zdlouhavé a dnes chce mít každý všechno rychle. Problém je bohužel v tom, že ne vždy se aktualizace WordPressu povedou. Občas se nedomluví plugin s novou verzí WordPressu, nebo naopak. Nová verze pluginu nerozumí aktuální verzi systému. A jak to dopadne? Obvykle PHP chybou a také tím, že celý web spadne. A nefunguje zhola nic.
Jakkoliv jste se snažili ušetřit čas, web se rozbil a Vy nemáte v ruce nic, k čemu byste se mohli vrátit. Pak Vám nezbyde nic jiného, než se patrně pouze obrátit na podporu hostingu s prosbou, zda nemají vlastní zálohy, ze kterých by Vám web vrátili do původního, funkčního stavu. Jo a obvykle to stojí nějakou korunu navíc za práci technika. Neušetřili jste ani čas, ani peníze.
Z toho jasně vyplývá, že je opravdu na místě, abyste si vždy udělali zálohu dat z FTP a z MySQL lokálně, k sobě do počítače, nebo vzdáleně, do libovolného cloudu (třeba Google Disk). Pokud se cokoliv pokazí, a takových webů mi prošlo rukama za 17 let již stovky, máte z poloviny vyhráno. Máte v záloze původní, funkční stav. Sice to neřeší situaci, že máte problém s aktualizací, ale minimálně Vám to vrátí web do původního stavu.
Aktualizujte postupně
Nejprve proveďte aktualizaci samotného WordPressu, poté pluginů a šablonu si nechte naposled. Co se týče pluginů, nechvátejte a neprovádějte hromadnou aktualizaci. Pokud se web rozbije, nemusíte poté snadno identifikovat problémový plugin.
Naproti tomu, pokud provedete aktualizaci pluginů jeden po druhém a navíc, po každé aktualizaci zkontrolujete web, zda funguje, velice snadno určíte, po které aktualizaci jakého pluginu se web rozbil. I obnova ze zálohy bude snazší. Namísto obnovy celého webu můžete vrátit pouze původní verzi problémového pluginu. A to se vyplatí.
Doplním, že pokud používáte plugin pro cache, nezapomeňte vždy vymazat mezipaměť, aby se Vám WordPress nenačítal z ní.
Jste u konce a vše funguje?
Provedli jste aktualizaci všeho, co WordPress vyžadoval a web pořád funguje? Gratuluji, máte to za sebou a na dalších cca 14 dní máte klid. Pak s největší pravděpodobností někdo znovu vydá nějakou záplatu. Aby bylo vše jednodušší a funkční, vybírejte pluginy i šablonu vzhledu pečlivě. Vždy kontrolujte, jak často provádí vývojář aktualizace a jak moc dobře se o plugin či šablonu stará. Také si vždy zkontrolujte, zda je plugin funkční s poslední vydanou verzí WordPressu. Věřte, že tato jednoduchá kontrola Vám později ušetří plno večerů strávených u počítače s nadáváním, že se něco pokazilo.
Infografika
Schéma aktualizace WordPressu pomocí infografiky
Závěr
A jste u konce. Pokud jste to dočetli až sem a pokud se budete řídit výše uvedenými radami, troufám si říct, že se Vám problémy při aktualizacích vyhnou obloukem. Sám jsem za 17 let opravil již opravdu stovky „mrtvých“ WordPressů, ale vlastní weby mi zatím díky Bohu fatálně nespadly po aktualizaci nikdy. Chce to jen přemýšlet, věnovat tomu trochu času navíc a problémy se Vám jednoduše vyhnou. Nicméně výjimka vždy potvrzuje pravidlo a tak každá aktualizace je a vždy bude tak trochu adrenalin. Kdo má web postavený na WordPressu, určitě přesně ví, o čem mluvím.
Web je vytvářen s pečlivostí k obsaženým informacím. Snažím se poskytovat kvalitní a užitečný obsah, který ostatním pomáhá, nebo je inspiruje. Pokud jste spokojeni s mou prací a chtěli byste mě podpořit, můžete to udělat prostřednictvím jednoduchých možností.
Byl pro Vás tento článek užitečný?
Klikni na počet hvězd pro hlasování.
Průměrné hodnocení. 0 / 5. Počet hlasování: 0
Zatím nehodnoceno! Buďte první
Je mi líto, že pro Vás nebyl článek užitečný.
Jak mohu vylepšit článek?
Řekněte mi, jak jej mohu zlepšit.
Odebírejte Newsletter
Buďte v obraze! Připojte se k odběru newsletteru a buďte první, kdo získá nejnovější informace přímo do vaší e-mailové schránky. Sledujte aktuality, exkluzivní události a inspirativní obsah, přímo na Vašem e-mailu.