Pokud potřebujete přesměrovat jednu doménu na jinou, či přímo na konkrétní URL adresu, je možné takové přesměrování provést vícero způsoby. Pokud doména nemá vlastní webhosting, většinou Vám takovou službu jako placenou může poskytnout registrátor domény. Pokud ale daná doména vlastní webhosting má, dá se poté tento hosting pro přesměrování využít. Metod je vícero. Dnes se podíváme na některé z nich.
Výhoda přesměrování pomocí 301 permanent redirect
Doména se samozřejmě na jiný web dá nasměrovat i formou aliasu. To funguje tak, že se doména v DNS nastaví na stejnou IP adresu cílového serveru, kde je hlavní webhosting. Tam se poté k němu první doména přidá jako alias. Existuje zde ale několik nevýhod. Při použití aliasu se nepřepisuje URL adresa v adresním řádku a může docházet k problémům s certifikátem pro SSL.
U prvního problému, kdy nedochází k přepisu URL adresy se může stát situace, že vyhledávač takovéto chování bude brát jako duplicitní obsah. Uvidí dvě různé domény, ale stejný obsah cílového webu. To není z hlediska SEO optimalizace vůbec vhodné řešení a patrně se Vám stane, že ve výsledcích vyhledávání budete posunuti směrem dolů. Co se týče SSL certifikátu, je nutné počítat se situací, že mnoho providerů poskytuje SSL certifikát pouze pro hlavní doménu. Při použití aliasu tak jeho https verze nebude funkční, protože pro alias nebude existovat SSL certifikát.
Oba tyto problémy ale právě řeší přesměrování pomocí 301 permanent redirect. Nejenže dojde k přepisu URL adresy a díky tomu se bude používat vždy doména, pro kterou existuje certifikát, ale také nebude vznikat duplicitní obsah webu.
Alias
Pokud z nějakého důvodu můžete použít pouze metodu aliasu, zajistěte si tedy alespoň na cílovém serveru přesměrování na hlavní doménu, např. pomocí souboru .htaccess.
Jak přesměrovat pomocí metatagu
Tento metatag používá atribut “content” k nastavení časovače na 0 sekund a URL na kterou se má doména přesměrovat.
Pozn.: Toto řešení funguje pouze pro klientskou stranu a není to vhodné přesměrování pro SEO. Tam je poté lepší použít serverové řešení, jako je přesměrování pomocí .htaccess nebo pomocí nastavení na serveru.
Přesměrování pomocí .htaccess
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.domena1.cz$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^domena1.cz$
RewriteRule ^(.*)$ http://www.domena2.cz/$1 [R=301,L]
Toto pravidlo přesměruje všechny požadavky na doméně 1 na ekvivalentní adresu na doméně 2 s HTTP kódem 301 (permanentní přesměrování).
Využijte PHP skript
Tento kód bude všechny požadavky na doméně 1 přesměrovávat na doménu 2.
Přesměrování pomocí web.config (Windows servery)
Tento konfigurační soubor používá modul URL Rewrite k implementaci přesměrování. Pokud se návštěvník připojí k “doméně 1”, bude automaticky přesměrován na “doménu 2”.
Závěr
Jak je vidět, metod pro přesměrování existuje více. Zde jsou pouze ty hlavní a z hlediska SEO poměrně dobré (kromě první metody pomocí metatagu). Je tedy na Vás, potažmo i na operačním systému Vašeho serveru, jakou metodu použijete. Výsledek bude ale ve všech případech stejný. Tedy vždy dojde k přesměrování z jedné doménu na druhou, případně dojde k přesměrování i na konkrétní URL adresu, pokud bude použita.
Byl pro Vás tento článek užitečný?
Klikni na počet hvězd pro hlasování.
Průměrné hodnocení. 0 / 5. Počet hlasování: 0
Zatím nehodnoceno! Buďte první
Je mi líto, že pro Vás nebyl článek užitečný.
Jak mohu vylepšit článek?
Řekněte mi, jak jej mohu zlepšit.