Již se Vám patrně mnohokrát přihodila situace, že jste ve WordPressu prováděli menší nebo větší aktualizaci článku a na konci jste došli k závěru, že původní verze byla lepší. Jelikož jsou takové situace zcela běžné, obsahuje WordPress funkci tzv. revizí. Stručně vysvětleno, při úpravě článku dochází automaticky k ukládání jeho starších kopií, ke kterým se lze v případě nutnosti velmi snadno vrátit. Pokud na konci úprav taková situace nastane, existuje díky této funkci možnost vrátit článek po časové ose do stavu, který existoval před započatou úpravou.
WordPress a revize
Revize ve WordPressu vznikají zcela automaticky a to pokaždé, kdy autor webu článek publikuje, nebo upraví. Zároveň dochází k automatickému uložení revize každých 60 sekund po celou dobu úpravy. Tuto funkci dokážete ocenit hlavně v momentě, kdy na webu pracuje více lidí, kteří vzájemně zasahují do jeho obsahu. Bylo by velice omezující před každou úpravou provádět export databáze, abyste se mohli vrátit do stavu před úpravou, a ve více lidech by takové počínání bylo takřka nemožné.
Kde ve WordPressu revize najdu?
Pokud se přihlásíte do administrace WordPressu a otevřete si článek pro jeho editaci, najdete jeho revize v pravém panelu nastavení. Konkrétně se v panelu jedná o záložku “Příspěvek”. Zde je na první pohled vidět počet revizí, a po rozkliknutí můžete ihned vybrat podle časové osy tu revizi, která bude splňovat všechny podmínky, ke kterým se chcete vrátit.
Jak je vidět z obrázků výše, tak při obnově článků pomocí revizí máte v horní části posuvník po časové ose, v dolní části naopak vidíte změny, které v článku proběhly. Postupně si takto velmi pohodlně najdete tu část, ke které se chcete vrátit a z ní poté článek obnovíte do původního stavu.
Pokud byste potřebovali porovnat dvě revize mezi sebou, stačí zaškrtnout políčko “Porovnat dvě libovolné starší verze”. Poté v časové ose přibyde jeden posuvník navíc a v dolní části obrazovky můžete porovnávat dvě revize a jejich obsah mezi sebou.
Jak výslednou revizi obnovit?
Jakmile dojdete do bodu, kdy jste s výběrem revize spokojeni, bude tlačítko “Obnovit zvolenou verzi” aktivní. Jakmile jej použijete, dojde k obnově článku do stavu v této revizi.
Mají revize také nějakou nevýhodu?
Ano, mají. Pokud máte web, kde je větší množství článků, dochází na takovém webu také k velkému ukládání revizí. Ty pak narůstají a samozřejmě zabírají místo v databázi. Občas je tedy dobré i přemýšlet nad tím, zda jednou za čas, v nějaké zvolené periodě, revize hromadně nesmazat. To se dá provést velmi elegantně např. pomocí pluginu Sweep.
Podrobnější návod na odstranění revizí najdete zde: Jak ve WordPressu odstranit přebytečné revize
Byl pro Vás tento článek užitečný?
Klikni na počet hvězd pro hlasování.
Průměrné hodnocení. 0 / 5. Počet hlasování: 0
Zatím nehodnoceno! Buďte první
Je mi líto, že pro Vás nebyl článek užitečný.
Jak mohu vylepšit článek?
Řekněte mi, jak jej mohu zlepšit.